oszczędnościChcesz planować domowy budżet i swoje wydatki? Żyjesz według zasady: przezorny zawsze ,,zabezpieczony’’. Nie chcesz narazić siebie i swoich bliskich na zaciskanie pasa w sytuacjach losowych. Zadbaj o ich bezpieczeństwo finansowe.

Masz się dobrze, ale wiesz, że życie lubi przynosić niespodzianki. Nie chcesz czekać na to, aż pewnego dnia znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia? Zbuduj swój własny fundusz awaryjny i ze spokojem czekaj na czarną godzinę.

Czym jest fundusz awaryjny?

Fundusz awaryjny stanowi rezerwę na nieprzewidziane wydatki, które mogą być spowodowane sytuacją losową. Ogromną zaletą posiadania funduszu jest fakt, że chroni on ciebie i bliskich przed popadnięciem w długi finansowe. Przede wszystkim chodzi o to, aby w trudnej sytuacji mieć czas na szybkie pozbieranie się i powrót do codzienności.

Jak wysoki fundusz awaryjny zapewni ci bezpieczeństwo finansowe?

Wysokość funduszu powinna być uzależniona od twojej indywidualnej sytuacji. Na jego wysokość wpływa to: ile zarabiasz, z kim i gdzie mieszkasz, ile wydajesz, dlatego nie da się go przedstawić w formie konkretnej sumy pieniężnej. Jednak wyliczając pewien ,,bufor’’ bezpieczeństwa powinieneś uwzględnić zarówno wydatki regularne (np. opłaty mieszkaniowe), jak i nieregularne (np. wycieczka syna, ślub znajomych, zakup pralki).  Uśrednienie wydatków z kilku miesięcy lub całego roku pozwoli na wyznaczenie przybliżonej wysokości funduszu.

Skąd zdobyć środki na fundusz awaryjny?

Aby odkładać pieniądze najpierw musisz je mieć. Gdzie możesz znaleźć dodatkową sumę pieniężną? Poszukaj lepiej płatnej pracy, podejmij się zajęć dodatkowych lub zacznij optymalizować swoje wydatki. Jeżeli zrobisz jedną z wymienionych rzeczy, sprawisz, że twoje przychody przewyższą koszty, a uzbieraną sumę pieniężną z łatwością przeznaczysz na fundusz awaryjny.

Jak optymalizować budżet domowy?

Zacznij od odpowiedniego planu i realizowania go w sposób ciągły. Dobrze sporządzony, okaże się  twoim drogowskazem. Jeśli będziesz się go trzymał, szybko zauważysz, że pieniądze same się znajdą, tylko daj sobie czas. Oszczędzanie pieniędzy jest długim procesem, ale opłacalnym.  Możesz to robić na różne sposoby.

Zmniejsz opłaty

Jeżeli twoje opłaty są zbyt wysokie, zastanów się, czy aby na pewno nie da się ich zmniejszyć. Szukanie oszczędności nie oznacza porzucenia wszystkiego, ale przeanalizowania, czy aby na pewno potrzebujesz niektórych rzeczy.

Pozbądź się zbędnych przedmiotów z mieszkania

W twoim otoczeniu, na pewno znajdziesz przedmioty, których nie używasz. Jeśli są ci niepotrzebne, sprzedaj je. Nie przebieraj w rzeczach, które pochłaniają twoją przestrzeń. To, co tobie wydaje się bezwartościowe, może być cenne dla innych osób.

Zebranie pieniędzy na fundusz awaryjny nie jest łatwe. Działaj według ustalonych założeń i konsekwentnie się ich trzymaj. Pamiętaj, aby  nadwyżki finansowe od razu przeznaczyć na budowę funduszu. Zapewnij sobie bezpieczeństwo finansowe zanim na twojej drodze pojawi się niespodziewany zakręt.

Oceń posta