karta kredytowa

Istnieje wiele produktów oferowanych przez banki, a coraz większą popularnością cieszą się karty kredytowe. Czy używanie karty kredytowej jest bezpieczne? Jak używać karty kredytowej z głową? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule

Dawniej, karty kredytowe były traktowane jako coś wyjątkowego, przede wszystkim dlatego, że otrzymać ją mogli nieliczni, zazwyczaj ci dobrze sytuowani. Obecnie obserwujemy zmienione podejście banków do przyznawania kart kredytowych. Instytucje finansowe coraz chętniej przydzielają karty kredytowe klientom, którzy mają niższe dochody miesięczne. Warunkiem koniecznym jest posiadanie pełnoletniości i tzw. wiarygodności kredytowej w ,,oczach’’ banku. Oznacza to pewną sumienność klienta, co do terminowej spłaty przyszłych zobowiązań.

Jak używać karty kredytowej?

Używanie karty kredytowej różni się od korzystania z karty debetowej i ,,niesie’’ ze sobą większe konsekwencje. Warto zaznaczyć, że karta kredytowa w odróżnieniu od karty debetowej pozwala na wydawanie pieniędzy, które nie są nasze, a instytucji finansowej. Mając kartę kredytową możesz dysponować wyznaczoną sumą pieniężną, z góry ograniczoną tzw. limitem kredytowym. Jego wysokość, ustalana jest indywidualnie przez bank na podstawie obserwacji dochodów i wydatków.

Karta kredytowa – więcej wad czy zalet?

Używanie karty kredytowej jako alternatywy dla gotówki pozwala uniknąć formalności przy obsłudze zadłużenia. Masz możliwość swobodnego przeprowadzenia transakcji internetowych, jak  i posiadasz zagwarantowane niższe oprocentowanie w porównaniu do innych rodzajów kredytów. Jednak i karty kredytowe nieumiejętne wykorzystane mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Kieruj się rozsądkiem

Mimo pełnej swobody dysponowania środkami pieniężnymi, nie zapominaj, że karta kredytowa na koniec obciąży twój rachunek bankowy. Nie nadużywaj karty kredytowej, częściej niż to konieczne i traktuj ją jako dodatkowy budżet.

Pilnuj terminu spłaty zobowiązań

Postaraj się spłacać swoje zobowiązania w tzw. okresie bezodsetkowym, co pozwoli ci na obracanie pieniędzmi banku bez dodatkowych opłat. Aby jednak tak się stało, musisz znać dokładny okres rozliczeniowy, czyli sprawdzić w jaki dzień miesiąca, zaczyna się twój miesięczny cykl.

Nie korzystaj zbyt często z bankomatu

Warto wiedzieć, że karta kredytowa nie służy do wypłat z bankomatu, a do możliwości optymalizacji przepływów pieniężnych. Oczywiście, możesz skorzystać z niej, aby wypłacić pieniądze, ale pamiętaj, że bank uwzględni prowizję za wypłatę, a tym samym twój okres bezodsetkowy przestanie obowiązywać. Oznacza to tyle, że twoja wypłata będzie oprocentowana już od pierwszego dnia, a więc narażasz się na dodatkowe wydatki.

Szybkość zbliżenia

Jeżeli kwota pieniężna, którą musisz zapłacić, nie przekracza 50 zł, możesz użyć karty bez zabezpieczającego kodu PIN. Masz tę możliwość zarówno w przypadku zakupów stacjonarnych, jak i na odległość. Używanie karty kredytowej nakłada na ciebie obowiązek ochrony danych osobowych, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji ze strony osób trzecich. Jeżeli zgubisz kartę, a ktoś wykorzysta środki przyznane tobie, jesteś zobligowany do spłacenia ich. Nie wiesz, gdzie znajduje się twoja karta, zablokuj ją tymczasowo, a jeżeli została skradziona, koniecznie musisz ją zastrzec.

Bądź przezorna/y

Używanie karty kredytowej wymaga zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • nie udostępniaj nikomu numeru PIN,
  • nie przechowuj numeru PIN w pobliżu karty,
  • staraj się nie tracić karty z pola widzenia,
  • zabieraj potwierdzenie transakcji, to ono jest podstawą do ewentualnej reklamacji, jeżeli twój rachunek został nieprawidłowo obciążony.

 

Używanie karty kredytowej od dziś, stanie się prostsze, jeżeli będziesz korzystał z niej mądrze. I pamiętaj, to nie instytucja finansowa będzie cię pilnować, a ty sam musisz znać umiar swoich wydatków.

5 (100%) 1 głos[y/ów]