Kredyt studenckiMasz za mało pieniędzy, aby realizować swoje pasje na studiach? Może chcesz wynająć lepszy pokój lub mieszkanie? To może Ci się udać, dzięki kredytowi studenckiemu. Jednak, aby go dostać musisz wiedzieć kilka rzeczy. Kredyt studencki = warunki, jednak być może spełniasz wymagania. Sprawdź to!

Kredyt studencki – warunki, o jakich musisz wiedzieć

Taki kredyt mogą otrzymać wszyscy studenci uczelni publicznych i niepublicznych, niezależnie od trybu, w jakim studiują. Możesz dostać go nawet, jeśli studiujesz zaocznie i wieczorowo. Kwalifikuje się każdy, kto rozpoczął naukę przed 25 rokiem życia. Wyjątkiem są osoby na studiach doktoranckich, oni mogą ubiegać się o taki kredyt nawet potem.

Istotną rzeczą jest również dochód w Twojej rodzinie liczony na jedną osobę. Zostaje on ustalony co roku, dlatego warto sprawdzać to na bieżąco. W 2018/2019 taki dochód nie może przekroczyć 2500 zł na osobę (netto).

Czego potrzebujesz do uzyskania kredytu?

Aby uzyskać kredyt studencki musisz złożyć odpowiedni wniosek w danym banku, który oferuje taki typ dla studentów. Co więcej, musisz także przygotować potwierdzenie o dochodach, a także zaświadczenie o byciu studentem. Potrzebne będą także dokumenty, służące do oceny Twojej zdolności kredytowej. Takie wnioski należy składać od 15 lipca do 20 października w wybranym banku.

Aby uzyskać kredyt, musisz pamiętać także, że będziesz potrzebował poręczyciela, czyli osoby, która w razie Twoich długów spłaci je za Ciebie. Taką osobą mogą być Twoi rodzice lub inna, bliska rodzina. Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby zostać poręczycielem – warto zwrócić się do BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego).

Jak to w ogóle wygląda?

Zazwyczaj taki kredyt uzyskać można na 6 lat, w przypadku doktorantów – na 4 lata. Raty kredytu wypłacane są co miesiąc przez 2 semestry, czyli 10 miesięcy. Podstawowa kwota raty, którą możesz dostać to 600 zł. W ciągu całego roku daje to niemałą sumę, bo aż 6000 zł. Taką ratę jednak można zmienić. Jeśli potrzebujesz więcej pieniędzy, możesz ubiegać się o jej podwyższenie. Wtedy masz szansę na ratę o wysokości 800 zł lub 1000 zł. Jeśli jednak wiesz, że nie potrzebujesz aż tak wysokiego finansowania, raty możesz również obniżyć do 400 zł. Ważne jest też to, że wysokość rat można dowolnie zmieniać, dla przykładu: w grudniu możesz starać się o podwyższoną ratę do 800 zł, w styczniu o niższą, a w lutym standardową.

Aby kontynuować wypłacanie pieniędzy należy pokazać podbitą legitymację studencką od 31 marca do 31 października.

Kredyt studencki – warunki spłaty

Kredytu studenckiego nie spłacasz na bieżąco w czasie trwania studiów. Robisz to dopiero 2 lata po ich ukończeniu. Jeśli jednak przerwałeś naukę, spłata rozpocznie się od następnego miesiąca, w którym należało pokazać swoją legitymację.

Liczba rat do spłaty wynosi dwukrotność tych, które dostałeś, czyli jeśli dostawałeś pieniądze przez 4 lata – spłacasz je przez 8. Istnieje również możliwość spłacenia całości w jednym momencie, jednak decyduje się na to niewiele osób.

Kredyt studencki – oprocentowanie

Dlaczego kredyt studencki jest dużo lepszy od zwykłego? Ponieważ kredyt studencki = oprocentowanie, które jest naprawdę niewielkie. W tym roku wynosi ono 1,75 %. To zdecydowanie konkurencyjna oferta w porównaniu do standardowych kredytów.

5 (100%) 2 głos[y/ów]