kredyt mieszkaniowyDecyzja o zakupie domu czy mieszkania to  inwestycja na wiele lat. Dlatego ważne jest, aby przed podpisaniem wszelkich formalności przeanalizować wszystkie możliwe oferty i wybrać najodpowiedniejszą. O czym należy pamiętać, decydując się na kredyt mieszkaniowy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że oferty banków są zależne od wielu czynników – od oprocentowania, wysokości prowizji oraz dodatkowych ubezpieczeń. Co więcej, podczas podpisywania umowy, czasami nie ma się pewności, jak wysokość raty będzie miała wpływ na nasze środki. Dowiedz się, jak wygląda kredyt mieszkaniowy w Polsce?

Kredyt mieszkaniowy – co trzeba wiedzieć?

Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy, należy przejść odpowiednią procedurę kredytową. Klient musi mieć pozytywną historię kredytowania oraz wysoką zdolność kredytową. Wszystkie wcześniejsze niespłacone należności wpływają na negatywną odpowiedź banku. Oprócz tego banki wymagają następujących dokumentów: dwa dokumenty ze zdjęciem, zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zaświadczenie o dochodach, wyciąg z konta bankowego, akt własności mieszkania a nawet czasami odpis z księgi wieczystej. Jeżeli wszystkie zaświadczenia się zgadzają, bank przedstawia warunki umowy. Warto również złożyć dokumenty w kilku bankach, ponieważ proces składania wniosków jest bardzo czasochłonny, a nawet najmniejszy błąd w papierach, może spowodować odrzucenie wniosku.

Jak zabezpieczyć swój kredyt?

Zabezpieczenia mieszkania lub zakupu domu odbywa się poprzez wpisanie jej do księgi wieczystej przez bank. Dlaczego warto zabezpieczyć swój kredyt? Ponieważ w trakcie trwania kredytu, sytuacja finansowa kredytobiorcy może ulec zmianie. W ten sposób bank może odzyskać część środków pożyczonych swojemu klientowi.

Porady u doradców

Zapewne przed podjęciem ostatecznej decyzji o kredycie mieszkaniowym, skorzystasz z usług doradcy finansowego. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele czasu, ale warto pamiętać, o ograniczeniach, tzn. dany przedstawiciel może być powiązany z określonym bankiem. Trudno od niego wymagać rzetelnej wiedzy czy opinii na temat innych ofert banków. Jednak mimo wszystko, warto z niego skorzystać i poprosić o alternatywy. Co więcej, dobry doradca sam poinformuje o dodatkowych kosztach, ubezpieczeniach czy prowizjach. Warto więc, szukać profesjonalistów, którzy zanim przejdą do szukania odpowiednich ofert, zrobią wstępny wywiad na temat tego, czego dokładnie szukamy.

Kredyt mieszkaniowy to długoletnia inwestycja, często rozłożona nawet na 20 lat. Aby dobrze uniknąć niepotrzebnych komplikacji, warto wcześniej udać się do doradcy i sprawdzić przygotowane oferty, dzięki temu cały proces może przebiec sprawnie i bezstresowo.

Oceń posta