Zdolność kredytowa

Planujesz kredyt hipoteczny? Chciałbyś kupić mieszkanie, ale nie wiesz, jak sprawdzić zdolność kredytową? A artykule wyjaśniamy, co jest ważne przy obliczaniu zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa to nic innego, jak wyznaczenie maksymalnej kwoty kredytu, której dany bank może nam udzielić. Przedstawienie takiej zdolności jest pierwszym krokiem w procesie kupna mieszkania. Problem może pojawić się wtedy, kiedy każdy bank daje różne zdolności, dlatego tak ważne jest konsultowanie się z doradcami finansowymi. Sprawdź, na co zwrócić szczególna uwagę.

Co bank bierze pod uwagę?

Sprawdzanie zdolności kredytowej przez bank ma różne formy. Każdy z nich ma własne regulacje, według których pracuje. Niezmienne bywają jednak: zaświadczenia o źródłach dochodów, formie zatrudnienia, informacje o wkładzie własnym, wysokość kredytu, okresie spłaty kredytu, wiek kredytobiorcy oraz koszty utrzymania. Na podstawie zebranych danych bank tworzy tzw. profil kredytobiorcy. Każdy z wniosków rozpatrywany jest indywidualnie i to właśnie analitycy bankowi podejmują decyzję o wysokości kredytu.

W jaki sposób podnieść zdolność kredytową?

Jeżeli bank odmówi kredytu, ze względu na niską zdolność kredytową, istnieje wiele sposób na jej podwyższenie. Przede wszystkim można rozważyć założenie takiego wniosku z innym członkiem rodziny, który mógłby podnieść taką zdolność, można zdecydować się na dłuższy okres kredytowania, co daje niższe raty miesięczne a w rezultacie zdolność staję się wyższa. Kolejnym sposobem jest chociażby skonsolidowanie wszystkich kredytów, dzięki temu można obniżyć raty. Zdolność może wzrosnąć, jeśli zrezygnuje się z kart kredytowych oraz debetu na koncie. Co więcej, zawsze warto pamiętać o wskazywaniu we wnioskach wszelkich dodatkowych wynagrodzeń.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Obliczanie zdolności kredytowej liczy się za pomocą specjalnych przeliczników, które uwzględniają comiesięczne wydatki – choć czasami są one jednak niewystarczające. Warto więc skorzystać z aplikacji, które oferują banki. W ten sposób zdolność kredytową można obliczyć, według przyjętych przez bank wskaźników. Kalkulator takich kredytów nie tylko przedstawia najlepsze oferty, ale również dzięki niemu można porównać sobie wszystkie możliwości.

Zdolność kredytowa daje możliwość na oszacowanie Twoich szans na kredyt w banku. Na samym początku warto samemu przyjrzeć się i obliczyć zdolność kredytową, a potem udać się do doradcy finansowego, który podpowie, jaka opcja jest najodpowiedniejsza. Należy pamiętać, że wynik samodzielnej kalkulacji nie daje żadnej pozytywnej gwarancji dostania kredytu hipotecznego od banku. Dopiero pozytywny profil kredytobiorcy, rozpatrzony przez analityków bankowych, daje możliwość ubiegania się o kredyt.

5 (100%) 1 głos[y/ów]