Zdolność kredytowaMarzysz o niezależności, sześciu zerach na koncie i szacunku ludzi? Być może przeszedł Ci kiedyś przez myśl pomysł o założeniu własnej działalności. Oczywiście własna firma może Ci to zapewnić, jednak należy też zwrócić uwagę na drugą stronę medalu. Ile kosztuje własna działalność? Czy to się w ogóle opłaca? W tym artykule przedstawimy Ci wady i zalety takiego przedsięwzięcia, jednak Ty sam zdecydujesz, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Od czego musisz zacząć?

Wiele osób twierdzi, że założenie własnej działalności zaczyna się w momencie rejestracji firmy w urzędzie miasta, jednak to nieprawda. Wszystko zaczyna się od działania. Poza tym nie każdą działalność musisz rejestrować w urzędzie lub Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kiedy nie musisz rejestrować się rejestrować?

Ten krok możesz pominąć jeśli działalność jest nierejestrowna, czyli jej miesięczny dochód wynosi mniej niż połowa minimalnej stawki – 1050 zł.

Kiedy należy się rejestrować?

Rejestracja w przypadku dochodu wyższego niż 1050 zł miesięcznie jest wymagana. Najlepiej jeśli udasz się do urzędu, gdzie pracownicy “poprowadzą Cię za rękę”.

Jeśli nie chcesz tego robić, możesz zarejestrować firmę przez Internet, jednak wiele osób gubi się w trakcie i popełnia wiele błędów. Ważne jest także, aby pamiętać o rejestracji w KRS. Nie warto się jednak obawiać. Jeśli pracujesz sam, możesz zawiesić działalność, kiedy tylko zechcesz, a następnie wznowić ją w wybranym przez siebie czasie.

Własna działalność – plusy i minusy

Taki poważny, życiowy krok niesie wiele radości, ale również konsekwencji, dlatego warto zastanowić się, czy jesteś w stanie poprowadzić własną firmę.

Plusy

Ogromnym atutem rozpoczęcia własnej działalności jest fakt, że musisz stać się bardziej samodzielny. Nikt również nie będzie stał nad Twoim uchem i mówił, w jakich godzinach masz przychodzić do pracy – Ty sam ją planujesz. Oczywistą zaletą jest także to, że masz możliwość większego zysku i sukcesu niż w pracy na etat. Co więcej, osoby prowadzące własną działalność (mniejszą) płacą mniejsze podatki od zwykłych pracowników. Prowadzenie własnej firmy daje także pewien prestiż, ale także uczy cierpliwości i zaradności. Dzięki takiemu przedsięwzięciu możesz również rozwijać swoje ambicje i sieci ważnych kontaktów. Dla osób, które cenią sobie miłą atmosferę, własna firma jest też możliwością na dobre relacje, ponieważ pracowników dobiera się samemu.

Minusy

Jednak mimo wszystko warto przyjrzeć się z nieco innej perspektywy i zdjąć na chwilę różowe okulary, bo tak naprawdę czy ktoś wie ile kosztuje własna działalność? To może być studnia bez dna, w którą będziesz wrzucać swoje pieniądze. Jeśli ich nie masz, oczywiście musisz je pożyczyć, a jeśli nie uda Ci się tego spłacić – popadasz w długi. Jednak również często bywa tak, że aby wziąć pożyczkę, musisz mieć jakiś swój wkład własny. Taka odpowiedzialność wywołuje oczywiście negatywne emocje i stres. Prowadząc firmę możesz także stracić balans między życiem osobistym a pracą. Ważne jest też zaangażowanie w projekt. To pochłania ogromną ilość czasu, szczególnie na samym początku. Ogromnym minusem jest również fakt, że przedsiębiorców nie chroni kodeks pracy.

Czy jesteś ryzykantem?

Jak już wiesz, własna działalność = plusy i minusy. Jeśli jesteś typem osoby, która nie lubi podejmować ryzyka, woli wiedzieć, że następnego miesiąca dostanie stałą pensję – być może to nie dla Ciebie. Osoby, które kochają wykonywać swój zawód nie muszą starać się o zakładanie własnej firmy. Jednak, jeśli jesteś młodą osobą, a dokładnie studentem na ostatnim roku studiów – możesz starać się o kredyt nawet do 90 tys. zł, który możesz spłacać przez 7 lat. Jest również inna opcja, czyli kredyt na ok. 20 tys. zł, który może zostać umorzony, jeśli firma funkcjonuje przez dany okres czasu. Takie kredyty są bardzo atrakcyjne, ponieważ ich oprocentowanie jest faktycznie niewielkie.

Co więcej, można starać się o ulgę na start, dzięki której nie musisz płacić składki ZUS przez pół roku (wychodzi ok. 7 tys. zł). Po tym czasie, przez ok. 2 lata, możesz starać się także o obniżoną składkę.

Jeśli jednak studia masz już za sobą lub zupełnie z nich zrezygnowałeś – nic straconego! Banki również wspierają młodych przedsiębiorców i w ich ofercie znajdziesz atrakcyjne kredyty.

Oceń posta