zakupySzukasz sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy? Możesz podreperować swój domowy budżet jednym prostym sposobem. Musisz zacząć robić przemyślane zakupy! To sposób na “zaskórniaki”, które w skali roku mogą okazać się całkiem niezłą sumą. Sprawdź, czy znasz sposoby na mądre zakupy.

Po pierwsze, rób listę!

Zanim wybierzesz się na zakupy, warto abyś przejrzał zawartość swojej lodówki i szafek, a następnie zrobił listę rzeczy, których faktycznie potrzebujesz. Możesz wcześniej sprawdzić ceny tych produktów w różnych sklepach, za pomocą gazetek internetowych. Dzięki temu wybierzesz najtańszą z możliwych opcji, zaoszczędzisz czas i pieniądze. Taką listę należy robić raz w tygodniu i podzielić się nią z resztą domowników. To sprawi, że Ty i Twój partner nie kupicie tych samych rzeczy jednocześnie. Możesz powiesić taki plan zakupów na lodówce lub drzwiach szafki i ewentualnie wykreślać kupione produkty.

Sprawdzaj promocje

Jeśli planujesz imprezę urodzinową, grilla, święta lub jakiekolwiek zakupy na dany okres – warto sprawdzić promocje. Sklepy mają często tematyczne tygodnie, w których przeceniają dane produkty, np. Środki czystości. To sposób na przemyślane zakupy, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jeśli wiesz, że za miesiąc będziesz potrzebowała swojego ulubionego kremu lub jakiegoś innego kosmetyku – czekaj na promocje. Być może będzie ona wcześniej niż planujesz kupić dany przedmiot, jednak jeśli wiesz, że będzie Ci on niezbędny, warto zainwestować wcześniej.

Zaplanuj swoje dania

Mądre zakupy to głównie planowanie. Robienie wspomnianej już listy możesz połączyć z planowaniem dań na przyszły tydzień. Pomyśl, co warto zjeść, jakie produkty możesz użyć w kilku daniach tak, aby się nie marnowały. Oblicz też, ile będziesz potrzebować danego produktu. Jeśli zaplanujesz robienie śniadań z jajecznicy tylko dla siebie, nie kupuj największego opakowania jajek.

Po co chomikować?

Wiele osób ulega promocjom 2+1, itp. Jednak nie warto kusić się na nie w przypadku produktów, których nie używamy zbyt często. W porządku jeśli będzie to makaron, ponieważ ma on długi termin i możesz przyrządzić z niego mnóstwo dań. Jednak w przypadku produktów z krótkim terminem ważności – lepiej nie dać się omamić i wziąć tyle sztuk, ile faktycznie mamy na swojej liście.

Bądź kreatywny

Czasem mimo zrobienia listy i zaplanowaniu dań, nasze plany mogą się nieco zmienić. Wtedy prawdopodobnie zostanie kilka z pozoru niepasujących do siebie produktów. Oczywiście możesz je wyrzucić, jednak jak pewnie wiesz, jest to strata Twoich pieniędzy i żywności. Co zrobić zamiast marnotrawca? Pokombinować i spróbować stworzyć danie z pozostałych produktów. Pomóc mogą Ci w tym różne strony internetowe. Wystarczy, że wpiszesz rzeczy, które Ci zostały, a program sam podpowie Ci, co możesz z nich smacznego wyczarować.

5 (100%) 1 głos[y/ów]